Pod względem wypłaty zysku za ubiegły rok zdecydowanie wyróżniają się Pekao i Synthos. Jednak nie wszystkie firmy notowane w indeksie WIG20 opublikowały oficjalne rekomendacje, dotyczące dywidendy. Smakiem mogą się w tym roku obejść akcjonariusze PKO BP, BZ WBK oraz mBanku. Tymczasem PKN Orlen zamierza wypłacić właścicielom pieniądze, mimo poniesienia kilkumiliardowej straty.
Co dają spółki z o.o.? Bezpieczeństwo. Jeszcze teraz nasz zespół apeluje do premiera o uproszczenie wszystkich procedur związanych z małymi spółkami - przekonywał w programie "Money. To się liczy" Adam Abramowicz, poseł PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.Dokument przygotował Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Jego wyniki badacze przedstawili podczas IV Europejskiego Forum Samorządów w Krakowie. Spotkanie przyciągnęło lokalne władze z całej Polski, a także zagranicy, m.in. Szwecji, Węgier, Portugalii. I wywołało sporo refleksji.

– Niezależnie od wyników rankingu dotychczasowe rozwiązania, regulacje, model funkcjonowania samorządów, w Polsce i w Europie, wyczerpują swoje możliwości. Samorząd musi wykonywać coraz więcej zadań i w ślad za tym otrzymywać coraz więcej pieniędzy. Ale nie mogą to być dotacje, lecz dochody własne. Musi działać samodzielnie. Modyfikacja ustawodawstwa i rozszerzenie uprawnień są nieodzowne – przekonuje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Instytutu Studiów Wschodnich, które jest organizatorem Europejskiego Forum Samorządów. W przeciwnym wypadku będziemy mieć do czynienia w coraz większym stopniu z urzędnikami, a nie lokalnymi liderami.
Nominalnie największą dywidendę zamierza wypłacić swoim akcjonariuszom bank Pekao, nie biorąc pod uwagę spółek, które nie wydały oficjalnych zaleceń co do wypłaty zysku. dla mnie realna przed mam 100zl za akcje, po moje akcje sa warte 90 zł ,a z 10 zł zaplace podatek i o czym tu dyskutować ,,o kategoriach ekonomicznych,o udziale w zysku o zarobku netto,niezrealizowanym zysku i innym bełkocie ekonomicznym chłopie daj se spokój,, .na koniec masz mniej i to jest cala prawda.Zarząd banku zarekomendował przeznaczenie na ten cel ponad 95 procent wypracowanego wyniku netto, co daje łącznie ponad 2,62 mld zł. Spółka znajduje się również w czołówce firm odywidendy, która wyniosła 5,45 procent. Jest to względna wartość zysku przyznawanego właścicielom, obliczana poprzez podzielenie dywidendy na akcję przez bieżącą cenę papieru. Akcje cały czas spadają,dywidendy nie chcą wypłacać a prezesi zarabiają krocie.To po co trzymać akcje takiego banku? Dywidenda to udział akcjonariusza w zysku spółki. Odejmujesz podatek dochodowy i masz zarobek netto. Natomiast aktualna cena akcji wyższa od ceny jej zakupu, to niezrealizowany zysk. Aktualna cena akcji niższa od ceny jej zakupu to niezrealizowana strata. W obu wypadkach są to wielkości wirtualne, a nie realne. Realnymi stają się po sprzedaży akcji. To może tak na chłopski rozum. Otóż Twoje akcje są warte po 100zł każda, dopóki gotówka  naprawa kanalizacji  przeznaczona na dywidendę leży w pancerszafie biura zarządu i jest własnością  firmy. Kiedy ta gotówka staje się własnością akcjonariuszy, równocześnie przestaje być własnością firmy. A wartość firmy, która jest liczona razem z zawartością pancerszafy, została o tę gotówkę uszczuplona. Weź, łaskawco, pod uwagę, że oczekiwanie, że zgarniesz zysk za cały rok za pomocą zakupu akcji w odpowiednim momencie i przetrzymaniu ich zaledwie przez kilka dni, byłby nie całkiem w porządku wobec tych, którzy te akcje trzymali przez resztę roku. I z okazji tych zysków bank Pekao wprowadził od kwietnia dla swoich klientów opłatę za wypłaty z bankomatów własnej sieci banku (EUR..ET)Zdaniem szefa Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Adama Abramowicza, obniżenie stawki podatku CIT będzie dla przedsiębiorców zachętą do zmiany formy prowadzonego biznesu.
-- Komentarze
Dodaj komentarz